Вівторок, 05.07.2022, 03:23
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Опис організації роботи в оздоровчому таборі «Сонечко» | Реєстрація | Вхід
Меню сайту
Пошук
Вхід на сайт
Календар
«  Липень 2022  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Міні-чат
200
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
КЗ "Вербківська ЗШ І-ІІІ ступенів"
Короткий опис організації роботи
в оздоровчому таборі «Сонечко»       Організація  дитячого оздоровчого табору із денним перебуванням – це педагогічна діяльність із повною відповідальністю за життя, фізичне, психологічне та моральне здоров’я дітей , їх повноцінний відпочинок  і розвиток. В роботі табору розумно поєднується  відпочинок, праця і спорт, з пізнавальною, естетичною, технічною творчістю дитини, педагогічно продумана організація  тимчасового дитячого колективу з індивідуальним охопленням кожної  дитини різними видами діяльності. Літній табір здійснює принцип наступності і безперервності виховання, виконує по відношенню до школи компенсуючу функцію, дає можливість дітям не лише відпочити, зняти фізичне і психічне навантаження навчального року, але й створює нові умови для збагачення їх соціального досвіду, отримання перевірки і застосування  нових знань і вмінь в різноманітній практичній діяльності, яка наповнена грою, романтикою і базується на розвитку дитячої ініціативи самодіяльності.
          До особливості  дитячого літнього табору відноситься широкий вибір різних видів діяльності, багатство колективних творчих справ, до яких залучаються діти, їх змінність та яскраву емоційну забарвленість, романтику, гру, інтерес.
          В процесі різноманітної виховної діяльності табору проходить розвиток особистості дитини в колективі наставників ровесників і оточуючого середовища.
          Оздоровчий і виховний процес здійснюється у сприятливих умовах природного і соціального оточення. Все, що розкинулося навколо дитячого оздоровчого табору, може виявитися нейтральною зоною, а може стати важливим виховним фактором.


Рекомендації щодо розподілу дітей по загонах

         Свої особливості має і тимчасовий дитячий колектив, який поряд із загальними ознаками має свою специфіку і короткочасність існування (14 днів); здібність контактувати (тимчасове  об’єднання членів різних постійних колективів): з 8 до 16 годин контроль вихованців: різновіковий склад загонів.
         У новому товариському оточенні дитині хочеться показати всі свої здібності, сили і вміння, проявити кращі якості характеру. Під час тісного активного спілкування інтенсивніше і повніше розкривається особистість дитини. Інколи в таких умовах скоріше можна помітити , що в школі залишається прихованим.
         Діти приходять в табір з різним настроєм. Частина з них позитивно відноситься  до нього, знає його традиції, має друзів. Вони, як правило, прагнуть брати участь у всіх справах, із задоволенням виконують доручення вихователів, проявляють ініціативу. Поряд з тим хочеться звернути увагу на групу дітей, які займають «очікувальну позицію» . Це  ті, що прийшли в табір вперше, з різних причин не були в колективі. Тому, ввійшовши в життя тимчасового колективу, вони готові до будь - якої діяльності щоб проявити себе, заслужити схвалення ровесників, але першими активності не проявляють.
          Одна з характерних рис оздоровчого табору полягає в тому, що кожний  день вимагає від кожної дитини зокрема власної самовіддачі. В таборі є можливість знайти улюблену справу на заняттях гуртків. Важливим є те, щоб кожна дитина відчувала себе  необхідною для колективу. В таборі велика кількість справ яка дозволяє всім без винятку знайти собі улюблену справу протягом дня. Якщо хтось залишається пасивним в одних справах, то може добитися успіху та самоствердження в інших. У тісному активному спілкуванні повніше розкриваються здібності дитини. Тут скоріше помітно, що в школі приховується від вчителів і однокласників.

Закони табору
         Організаційним періодом називається час від приходу дитини в табір, з свята відкриття табірної зміни. В цей термін проходить адаптація дітей до життя в таборі, закладаються  основи створення тимчасового дитячого колективу, формуються органи самоврядування. Даний період   надзвичайно насичений різноманітними конкретними справами, які потрібно вирішити на протязі дня педагогічному колективу:
Познайомити дітей з вимогами, що стосуються відносин з дорослими в таборі і середині загону, організації її побуту і режиму дня.
Розповісти дітям про табір і його історію, традиції, про людей, що працюють у ньому.
Дати можливість дітям познайомитися один з одним.
            Основний період починається з ранку після відкриття  табірної зміни. За роки своєї роботи  колектив визначив найбільш педагогічно виправдану логіку табірного дня, яка співпадає з режимними моментами кожний ранок  починається з ранкової зарядки, ранкового промінця, сніданку,  роботи в гуртках, на загонових місцях, загально - табірні  справи, обід, сон, підвечірок, вечірній промінець. підсумковий період закінчує діяльність табірної зміни. Діти збираються додому.  Життя табору відзначається своїм темпом і різноманітністю. Тут немає часу на тривалу підготовку .
         Справи повинні бути організовані так, щоб кожен мав можливість попробувати свої сили і в художній самодіяльності, і в спорті, і в творчій справі. Така різностороння діяльність забезпечується різними формами роботи (збори, лінійки, концерти, свята, ігри, змагання). Активний відпочинок  дітей передбачає тісний  зв’язок роботи табору з оточуючим життям, навколишньою природою.
        Для багатьох  батьків із різних причин такий спосіб оздоровлення  дитини є єдино можливим далеко не кожна  сім’я  може   відправити  відпочивати  свою дитину на море,  або в дитячий санаторій.  Навіть путівка в заміський  табір  вимагає  значних матеріальних  затрат.   Оздоровлення  ж  у пришкільному таборі, завдяки підтримці районної влади, стає доступним кожній сім’ї, особливо малозабезпеченим і багатодітним сім’ям, дітям - сиротам.                                                              
         Для  школи пришкільний табір, або шкільний майданчик достатньо наболіле питання організація його роботи й функціонування протягом майже місяця лягає на плечі адміністрації школи та вчителів початкової ланки. Вихованці також  за рядом обставин змушені залишатися у стінах школи, що, звичайно не сприяє оздоровленню.
         Як, попри всі « мінуси» , зробити час перебування в таборі цікавою, корисною та яскравою частиною літніх канікул? Вихід один. Не можеш змінити обставини - зміни своє ставлення до них, перетвори « мінуси» на «плюси»! Замінити  рутинну  повсякденну роботу творчою, скрізь бачити позитив, не зводити оздоровлення учнів тільки до посиленого триразового харчування, прогулянок на свіжому повітрі та денного сну з читанням казок, не відкидати жодної цікавої та корисної пропозиції стосовно організації табору - ці завдання треба виконати, щоби 14 днів табірної зміни не перетворилися на змарнований час.
         Учителю впродовж навчального року в процесі роботи залишається небагато часу на різноманітні виховні заходи, а на розважальні  й зовсім часу нема.
        Коли ж, як не в перший місяць літніх канікул надолужити та вдосконалити те, що за браком часу залишилось незакінченим.

Наш табір називається «Сонечко». Він був створений на базі Вербківської ЗШ у 1971 році як дитячий майданчик, націлений на оздоровлення школярів і підготовку їх до активної участі в суспільно - громадському житті. Аналіз становлення та розвитку системи виховної діяльності табору з дня його заснування до періоду докорінних змін у суспільстві початку  1990-х  років визначив підходи до організації виховного процесу в таборі, що стали традиційними, і сучасні реалії табору« Сонечко».
          Назва нашого табору  - «Сонечко» - є невипадковою. Бо саме сонечко випромінює тепло і затишок. А хто з дітей не мріяв відчувати себе комфортно серед тепла і затишку ?  Так, саме цього прагнуть наші діти.
        За стародавньою легендою відомо: скільки може бути на небі сонечок? Завжди тільки одне. Воно світить всім, хто шукає світло, і зігріває усіх, кому потрібне тепло. З давніх-давен люди вклонялись Сонцю і просили у нього щастя. Якось, звернувся Бог до зірок, своїх дітей,: «Задумав я створити Матінку-Землю прекрасну  і посіяти на ній насінинки життя. Хто з вас хоче бути батьком для життя на Землі? Хто готовий віддати їй все своє тепло і світло?» Багато зірок просилося, -  адже для зірки щастя - знайти своє місце. Але Бог сам вибрав для Землі зірку, якраз їй під стать і назвав її Сонцем.
        Потім треба було Матінку-Землю прибрати. Посіяв Бог на Землі насінинку життя в перший раз. Посміхнулось Сонечко, і виросла з цієї насінинки різнобарвна сукня Землі: дерева, квіти, плоди різні.
        Посіяв Бог на землі насінинки життя у другий раз. Відправило Сонечко на Землю свої промінці, щоб зігріли вони насінини, погладили, приголубили і виросли з цих насінин тварини і птахи.
        Посіяв Бог на Землі насінини життя в третій раз. Проникли сонячні промінці прямо в серцевину насінин життя, наповнили їх світлом, виросли з них різні народи і племена.
        З того часу і почалось: посміхнеться Сонечко - зазеленіють дерева, розквітнуть квіти; приголубить Сонечко Землю - виводять тварини дитинчат, птахи пташенят; наповниться світлом серце людини - стає він Сонцю подібний, тепло і світло біля нього людям.       
        Кожна дитина неповторна, не схожа на інших. В таборі «Сонечко» кожен має в душі своє Сонечко.   

Організація виховної роботи в таборі

А на традиційних загальношкільних батьківських зборах  ми пояснюємо батькам про необхідність перебування дітей у шкільному таборі, метою якого є реалізація прав кожної дитини на повноцінний відпочинок, оздоровлення, зміцнення  здоров’я, задоволення інтересів і духовних запитів відповідно до індивідуальних потреб молодшого шкільного віку.
          Виховна  робота у пришкільному оздоровчому таборі «Сонечко» базується  на розвитку дитячої ініціативи, самодіяльності, колективної  творчої справи й полягає у проведенні кожного дня змістовної, цікавої, активної справи. Звичайно, що реалізація завдань змісту роботи залежить від педагогічного колективу, його виховного потенціалу та майстерності. На чолі кожного загону у нашому  таборі стоїть досвідчений педагог - вихователь,  який забезпечує виконання дітьми розпорядку дня, організовує їх побут і спільно з педагогом – організатором  проводить оздоровчі та виховні заходи згідно з режимом дня та планом виховної роботи табору.
          Кожний загін розміщується в окремому класному приміщенні, переобладнаному під спальню, й має ігрову кімнату. Затишок і комфорт у цих приміщеннях  - це окрема гордість  вихованців, бо створюється безпосередньо  за їх участю.
           Діти з великим бажанням  працюють на загоновому  місці. Ця робота сприяє мобілізації та згуртуванню, усвідомленню, що вони члени однієї команди.
           У таборі діти були об’єднанні  по віковим категоріям у 4 загони: «Світлячки», «Дружні», « Усмішки», «Сонячні зайчики». Кожний загін вибрав девіз, пісню та свою власну речівку.
          Із першого дня в таборі розпочалося змагання між загонами. На ранковому промінці оголошується план заходів на день, а на вечірньому – підбивається підсумок, нагороджуються переможці конкурсів і змагань та оголошуються завдання на наступний день. Бали , набрані за день, фіксуються в « банку промінців». Наприкінці зміни вони сумуються та визначається  загін – переможець.
Ураховуючи всі об’єктивні та суб’єктивні можливості, рівень розвитку й вихованості та реальні запити дітей, виховна робота у «Сонечку» має на  меті комплексну реалізацію пріоритетних  напрямків виховання, зокрема патріотичного, морального, естетичного, фізичного, екологічного, які тісно взаємопов’язані, доповнюють одне одного.
        Виховна робота у нашому оздоровчому таборі  формується
в напрямках :
спортивно -  оздоровчого та туристсько – краєзнавчого;
еколого – народознавчого та патріотичного; естетичного; гурткового.
           Спортивно – оздоровчий та туристсько – краєзнавчий напрям роботи має на меті: виховувати свідоме ставлення до зміцнення свого здоров’я; забезпечити виконання дітьми заходів з охорони життя та здоров’я; виконання дітьми режиму дня, правильне чергування фізичних, емоційних навантажень протягом дня; виховувати почуття дружби, колективізму та взаємовиручки; ознайомити з небаченими краєвидами, мальовничими місцями рідної місцевості; виховувати бережливе ставлення до природи.
          Цей напрям роботи включає в себе різноманітні спортивні змагання, веселі старти, козацькі розваги та вікторини, спортивні естафети, футбол, подорож до Країни Спорту, виставу «Якщо хочеш бути здоровим». За проведення цих заходів на належному рівні  відповідає учитель фізичного виховання. Кожний ранок у таборі починається з ранкової гімнастики, яка проводиться на свіжому повітрі в затишному куточку шкільного подвір’я.
Здоров’я – основа усього на світі.
Здоровими бажають  бути всі діти.
Для цього потрібно щоденно вмиватись,
Робити зарядку і тепло вдягатись,
Себе гартувати водою і сонцем,
І солодко спати з відкритим віконцем,
І їсти усе, що на стіл подають,
Бо ж страви нам росту і сил додають.
Поводитись добре, усіх шанувати,
Не плакати, не киснути, не капризувати.
Не гратись з вогнем, не стрибати під машини,
Що мчать по дорогах щодня без упину.
Себе берегти  для матусі і тата,
Накази їх всюди виконувати свято.
          Краєзнавчий  напрям виховної роботи – це різноманітні екскурсії та подорожі стежинами рідного села. Кожного року діти подорожують різними маршрутами та відшуковують нові, ще невідомі їм куточки свого села. Найбільш захоплюючою подорожжю  для вихованців  став день, коли відвідали Павлоградський історико – краєзнавчий музей.
        Мета еколого – народознавчого та патріотичного виховання: виховувати любов до навколишнього світу, спостережливість, бережливе ставлення до природи; розвивати уяву, фантазію, розширювати кругозір; вчити бути природі другом; формувати громадсько – патріотичні почуття, гордість за свою Вітчизну, вміння осмислювати моральні та культурні цінності, історію, звичаї, обряди, національну символіку, систему вчинків .
      Заохочуючи, зацікавлюючи та створюючи хороший настрій дітей провели такі заходи по цьому напрямку:
-  Міжнародний  День захисту дітей;
- Екскурсію до Меморіалу Слави та покладання квітів загиблим воїнам;
- спілкування з дітьми «Ми ті, що славлять Україну в роботі, в творчості, в житті»;
- екскурсію до шкільного музею «Вклоняємося, Вам, ветерани»;
- спілкування з дітьми «Мир та дружба не дива, або знай свої права».
       Кожен новий день приносить безліч нових вражень, відкриттів. Кожен мальовничий куточок села, кожна цікава рослинка, тваринка, комашка, що зустрічались на шляху у дітей під час подорожей та екскурсій не залишались без уваги, їх змальовували, фотографували, описували, за ними спостерігали.
      Особливою популярністю у дітей користується художньо – естетичний напрям роботи, бо саме заходи такої спрямованості сприяють розвитку обдарованості, дозволяють учням реалізувати свої творчі можливості, спробувати себе в різних ролях, проявити свій творчій потенціал. Ці заходи тільки на перший погляд здаються розважальними. Під час підготовки до них та під час проведення діти розкриваються з найнесподіваніших сторін. Кожна дитина спробувала себе на табірній сцені в певному амплуа: Міс Розумницею та Містером Розумником; перевтілювалися в казкових героїв, приймали участь в казковій олімпіаді; відвідали квітковий бал на честь літа, отримали приз за саму дзвінкоголосу квіточку; побували в гостях у господарки Мідної гори та після пошуку ключів від скриньок отримали солодкі призи; в дуелі Слізки та Посмішки перемогли діти у яких слізки виступили від посмішок; з свята «Калейдоскоп імен» діти дізналися  багато цікавого про імена сьогодення, минулих часів, а також походження свого ім’я; спільно вибрали найкращого художника;  у фестивалі талантів кожна дитина змогла розкритися з найкращої сторони: танцювали маленькі «бджілки», показували моделі початківці – дизайнери, співали пісень дзвінкоголосі артисти. Діти, які під час навчального року не проявляли жодних організаційних і творчих здібностей, отримали можливість «запалити свою зірку» і вже після цих літніх канікул продовжують брати  активну участь у позакласній роботі школи.

Copyright MyCorp © 2022