Середа, 23.06.2021, 11:51

КЗ "Вербківська ЗШ І-ІІІ ступенів"

Міні-чат

Історія рідного краю

Слобода Вербки при річці Самара, знаходилася в Павлоградському повіті. Тут в 1700 році в чащі розложистих верб і диких тополів, сиділи куренями і зимівниками багато запорізького козацтва, займаючись рибальством і скотарством. Після ліквідації Запорізької Січі тут виникло ціле поселення – велика казенна слобода.

За переказами сторожилів села, по берегах річки Самари росло багато верб, то і  своє поселення козаки назвали Вербками. За даними Азовської губернської канцелярії в 1782 році в ній налічувалось 200 дворів з 1365 жителями. Згідно п’ятої ревізії у Вербках було 245 дворів казенних українських поселенців і 18 дворів козацьких, всього населення – 1896 чоловік. Вони обробляли 8403 десятин орної землі, користувались 4120 десятинами сіножатей та 80 десятинами лісу.

Кріпосницька держава обкладала державного селянина таким податком, що далеко не кожен міг їх сплатити. У 1838 році недоїмку з селян Вербок стягували за допомогою військ. Напередодні реформи 1861 року у Вербках мешкало 3865 чоловік.

Соціальна нерівність ще більше посилилась після здійснення столипінської аграрної реформи, під час якої на окремі відрубні ділянки виділялось 46 господарств. Це були багатії, їм і земля дісталась краща. Бідноті були виділені малородючі землі на схід і на північ від села. Звичайно, на таких землях врожаї були мізерними. Більшість збіднілих селян переходило в найми до куркулів або виїжджало за межі села та до міста Павлограда.

Жили селяни в низеньких хатах-мазанках з солом’яними та очеретяними покрівлями, глиняною долівкою, маленькими підсліпуватими вікнами. В хаті стояли одна-дві лави, саморобні стільці, стіл і скриня. За ліжко служив піл, за постіль верхній одяг. Від снігу до снігу селяни ходили босими. Особливо  вис0окою була дитяча смертність. В 1965 році земство збудувало в селі школу, першим учителем в селі був Стрелін Михайло Іванович.

До революції навчання дітей очолювали відставні солдати, які поверталися із служби. На все село тоді навчалося 30-40 селянських дітей, а початкову освіту за 4 класи одержало 10-16 чоловік, а решта відсіювалась через недостатки. Населення було неписемним, хоч тут було 2 церковно парафіальні школи. Через злидні навіть ця елементарна освіта була неосяжна для трударів
   Радянська влада в селі була встановлена наприкінці грудня 1917 року. Та почалась іноземна інтервенція та громадська війна. Весною 1918 року ветро-німецькі окупанти захопили село. Для боротьби проти окупантів в селі був створений партизанський загін на чолі з І.Б.Моренцем. Його кістяком були місцеві комуністи і ревкомівці.
 В листопаді  1918 року цей загін, розгромивши у Вербках куркульський союз, взяв участь у визволенні міста Павлограда від інтервентів та петлюрівців. Смертю хоробрих загинули партизани: Лупир Г.М., Клименко М., Сорка, С.К.Котенко.

9 грудня 1918 року відбулися вибори до Вербківської волосної Ради. Першим головою виконкому  був Скрипник Ф.П., його помічником   -  Г.К. Васильченко. Напруженою і  різнобічною була робота виконкому. У складних умовах він  вирішував різні питання. Влітку 1919 року коли денікінці захопили Вербки, місцеві комуністи і безпартійні активісти пішли у підпілля.  Згодом вони сформували партизанський загін у складі 100 чоловік, який знову очолив комуніст І.Ф. Моринець. Загін базувався в Самарському лісі і звідти завдавав ударів ворогові. Вороги навіть встановили грошову винагороду за голови ватажків загону, мстили рідним і близьким партизанів. У грудні 1919 року в селі було відновлено владу Рад. Весною 1920 року сільська Рада провела перерозподіл землі між селянами, землю одержали селяни, які до революції  її  зовсім не мали. Весною і  влітку 1920 року трудящі  Вербок, як і раніше, активно допомагали Червоній Армії продовольством та одягом. На початку 1918 року була утворена комсомольська організація. Першими комсомольцями в селі  були : І.В. Васильченко, П.М. Шимко, П.Г. Приходько, К.І. Надьчин, К.Я. Талалай, та інші.

Влітку 1921 року в осередку було вже 10 комсомольців. Їх очолив комуніст Т.М. Калініченко. Вже  на  початку  1921  року у  Вербках  почались заняття в школах,  діяли клуб,  хата-читальня, бібліотека. До активної участі у громадському житті залучилися жінки. 3 ініціативи сільського партосередку у липні 1921 року було створено «Спілку вербських селянок», в якій налічувалось 13 жінок - делегаток. За їх участю в селі було відкрито притулки та дітбудинок для дітей-сиріт.

Складними для жителів нашого села були 1921-1922 роки. Неврожаї дуже підірвали економіку села. Скоротились посівні площі. Значна частина жителів Вербок в 1922 році голодувала. Велику допомогу бідноті села подавала Радянська влада. У 1925 році селянство Вербок відновило довоєнні посівні площі і поголів’я худоби. Значно поліпшився добробут населення. Перше колективне господарство виникло в Вербках на початку 1925 року. Це була комуна імені  Петровського, в якій  згуртувалося 10 родин бідняків.

Незабаром Вербки стали селом суцільної колективізації. Тут було утворено 3 колгоспи : «3ірка», «ім.Фрунзе», «Друга п'ятирічка». Кожний з них мав близько трьох тисяч га. орної землі. Головною культурою була озима пшениця, яка займала половину посівних площ. Великих ycпixiв добились Колгоспники. Були в їхньому житті і досягнення i незгоди, але люди з радістю будували нове життя.
          Понад piк головою першої комуни був посланець Павлоградської міської парторганізації С.Л. Ковпак, відомий пізніше державний i військовий діяч, двічі герой Радянського Союзу. Але в червні 1941 року мирна праця трудівників села була перервана нападом німецько-фашистських загарбників. 10 жовтня 1942 року тут почала діяти підпільна група в складі 26 чоловік під  керівництвом заступника секретаря Павлоградського підпільного райкому партії М. I. Лупиря i члена райкому комсомолу М.О. Запорохець. Ризикуючи своїм життям члени підпільної організації i мирні жителі боролись з ворогом, тим самим прискорюючи День Перемоги. Haші односельці - П.М. Троценко, B.I. Котенко боролись у партизанських загонах Білорусії. За це вони нагороджені іменами і медалями Радянського Союзу.

18 вересня 1943 року війська Червоної Армії визволили Вербки від німецько-фашистських загарбників. Шкода, заподіяна німцями тільки господарствам колгоспників, перевищувала 10 млн.крб. Фашисти стратили 45 жителів села, 369 чоловік вивезли з Німеччини.

Жителі села приступили до відбудови зруйнованого війною господарства. Основний тягар робіт ліг на плечі жінок, підлітків і літніх людей. У 1944 році в колгоспах Вербок залишилось всього 2622 чол. населення. Працездатних було тільки 836 з них 107 чоловіків.
Але ніщо не могло зупинити селянство Вербок в прагненні якнайшвидше відбудувати артілі. За роки першої післявоєнної п'ятирічки посівні площі під зерновими культурами зросли з 3,3 тисячі до 5,2тисячі га., технічних культур – у 2,5 рази.
Зросли грошові прибутки колгоспників. У 1958 році сільськогосподарські артілі об'єдналися в колгосп «Рассвет». В бригадах, тваринницьких фермах, на колгоспних ланах працювали чудові люди, трудова слава яких сягала за межі села i району. Це їx імена - Чапля П.А. - Герой Соціалістичної праці, О.В. Гутаєва - агроном колгоспу, Самсоненко П.Д. - лікар-ветеренар, Д.А. Коза, І.Ф. Губа, А.А Калініченко, та багато інших людей. Змінювалось життя, мінялись люди, змінився i зовнішний вигляд села. Замість хат, критих соломою та очеретом, люди споруджують нові сучасні будинки. В село поступово приходить газ. Близьке розташування шахт змінило соціальний склад населення.
         Населення села Вербки складає 4707 чоловік, з них понад 50% робітники i службовці,  які працюють на підприємствах i будовах Західного Донбасу.

Сучасні Вербки - село суцільної письменності. Із Вербок вийшло чимало людей, які ycпішно працюють у різних галузях господарства, науки, культури нашої країни. На території села розташовані: Сільрада, середня школа, відділення зв'язку, амбулаторія, аптека, церква. На кошти колгоспу «Рассвет» та добровільні пожертвування жителів у центрі села споруджено Меморіал Слави, що повсякчас нагадує вербчанам жахливі роки війни.
Пам'ятний хрест в центрі села, поставлений жертвам голодомору 1932 - 33 років, ніби кличе живих « Це не повинно повторитись. »

Вхід на сайт
Хамаринка тегів
Роз’яснення щодо видачі документів які закінчили 9-й клас школи Iсторичнi аспекти соцiалiзацii... Підсумки ІІ етапу Всеукраїнських уч Хай ростуть верби і відганяють усе ЕСТАФЕТА ПАМ'ЯТІ парламент «Шкільної країни» «Ми проти насильства» День Європи в Україні Зустріч випускників минулих років Випуск 2015 1 Вересня 1 вереня Конкурс сімейної творчості «Співоча Як ми провели новорічні і різдвяні Єдиний урок патріотизтизму НОВИНИ ЗНО Всеукраїнська акція Хвиля безпечног Шкільний сайт Афганістан – душі кривава рана 12 «SOS – історична пам’ятка нашого се Відбірковий тур Міжнародного турнір Фотовиставка «День- 2015» Героям Небесної сотні присвячуєть Підсумки участі День української писемності та мови Про що розповів сімейний альбом? Тиждень безпеки Використання ІКТ у школі Обласний конкурс учнівських проекті Зимова мозаїка акція Про пожежну безпеку «Інтерактивна школа творчого вчител АНКЕТУВАННЯ З МЕДІАКУЛЬТУРИ Конкурс воєнної пісні присвяченої 71-ій річниці Перемоги Меморіалу Слави 9 травня останній дзвоник Випускний вечір Країна дитинства- країна чудес! Олімпійський день у пришкільному та Підсумки виховної роботи у 2015-201 Зі святом Першого дзвоника! ТИЖДЕНЬ ОЛІМПІЙСЬКОГО РУХУ Агітбригади ЮІР КОНКУРС ПАМ'ЯТЬ ПОКОЛІНЬ КОНКУРС ФОТО ТА ВІДЕО Вітання для вчителів школи Вітаємо Науково – практичний семінар День миру і партизанської слави Місячник “Увага! Діти на дорозі” Увага! Конкурс! Флешмоб День української писемності Тиждень знань з пожежної безпеки Інтелектуальний турнір «Що? Де? Кол Міжнародні освітні конкурси «Олімпі Правові стандарти в сфері захисту п Свято осені для учнів 1-4 класі 2016 рік - рік англійської мови в У Тиждень пам’яті Наші досягнення День захисту прав людини. Приєднуйся до нас! 11 Зустріч випускників Ваховська Т.О. Агітбригада Пульс 01 Проект Енергоефективна школа Енергетика України та проблеми енер Збереження електроенергії Економ патруль тр Конкурси та ігри 200 річчя Т.Г.Шевченко 0. виховний захід Шевченко в серці кож екскурсія на Придніпровську ТЕС Класні години Зустрічі 011 dfasd пр конкурс День захисту дітей конкурс букетів День учителя-2014 Конкурси Вшанування померлих Голодомор Вербківські вечорниці Використання ІКТ на уроках хоробрі серця